22 Nisan 2017 Cumartesi

KARİYERSİZ KARİYER

SEVGİLİ KARİYER ...
Günümüzün çok uzun bir kısmını işimizde geçirmekteyiz ,bu zaman kimine göre güzel ,kimine göre stresli,kimine göre ise bomboş duygularla geçmekte.Bazılarımız ise bu duygu durumlarının olduğu işe hasret ,ya da kıdemini alamadığı için karamsar bulutlarla çevrilmiş ..
Bireysel olarak ele alabilme şansımız olmadığı için genel bir durum değerlendirmesi yapalım hep birlikte .
İstediklerimiz ,hayallerimiz ve hedeflerimiz bir yana koyalım ve de gerçekte olan durumları bir yana koyalım ,arasında koca bir ucurum mu var yoksa yakın lar mı ya da yakın ya da uzak oluşunu umursamayı bıraktık mı ? Umursamayı bırakma durumu biraz daha fazla olabilir çünkü hayat geçimini düşünmekden kendimizi düşünmeyi unuttuk .. Amaç para kazanıp kendimizi ,ailemizi ve yakınlarımızı geçindirmek olabilir fakat bir de şu yönden bakalım ..
Meslekler eğitimimize başlamadan önce bize koşullu olarak yerleştirilmiştir ve de mesleki başarı her kişiye göre değişir bu durumun kişileştirilmesinin sebebini daha rahat anlarsak öncelikle hırs ve egolarımızdan sıyrılmış oluruz . Her kişinin doğumuyla beraber evren sisteminde bir görevi vardır kimse önemsiz ya da boş yere bu dünyaya gelmemiştir , bu sebeble önce kişisel misyonumuzu bulmamız gerekmektedir .Bütün hayatla yaptığımız mücadele bizi o misyona götürmek içindir . Bunu mücadele olarak adlandırdım çünkü kişiler bir hedef için her şeyini ortaya koyup bazı zamanlarda kendi de dahil olmak üzere tüm düzene inatla yaklaşabilmektedir ,bu inatlaşma döneminde de birşeyler öğrenir ,hedefe ulaştığında ise haz dediğimiz süreç uzun ya da kısa sürer ve bu da kişiye göre değişir .Bunun sonuçlarına göre de hepimizin de dediği sonuç kader ve kısmet olur ..
Bir A kişisi ve B kişisi olsun ,ikisi de aynı kariyer planı yapsın aynı eğitimlerden geçsin sonuç ikisinde de ayrı olacağı için bireysel olarak kendi misyonumuzu oluşturmak en iyisi ,günümüzde çoğu  kişi mesleğini yapmamakta neden diye sorulduğunda koşullar cevabı gelir .. Acaba bu koşullar bizim için daha iyi olabilir mi ? Bu yönden bakmak lazım , sanırım hiç birimiz bu dünyaya doğup,büyüyüp,çalışmak ve para kazanmak ,evlenmek için gelmemişizdir bu kadar basit bir sistemde olduğumuzu düşünmek kişiyi daha da boşluğa sürükleyebilir ..
İlk etapda elimizde ne var ona bakalım ?Herkes bulunduğu durumu öncelikle kabule geçmeli ben şuan burdayım !!! Ben burdan nereye varmak istiyorum ya da ne istiyorum ?Bu cevapları kendimize dürüstce verelim belki kariyerle alakalı hiç bir isteğimiz yoktur bilemeyiz ..Bu cevaplardan sonra burda olduğum noktada ne kadar mutluyum ,kişisel başarı ve kariyerdeki her başarının özünde sevgi vardır .Yaptığın herşeyi sevgiyle yapmak ona kendini vermek arkasından içsel başarımızı,huzurumuzu sağlar .Şuan herkes bulunduğu durumu sevgiyle kutsasın ,sürekli isyan, öfke ,ya da stres bizi bulundugumuz yerden başarıya götürmez aksine gelen gideni aratır sözünü bize kanıtlar ..
Elimizde hir bişey yok ise yani iş arıyorsak ,kariyer konusunda henüz birşeyler oturtamamışsak ,kendinizi bir ürün olarak düşünün ve de aynı zaman da satış elemanı ,kendinizi bir müşteriye sunmak istediğnizde hangi özelliklerinizi överdiniz ,ya da hangi alan da daha etkili olurdunuz ? Bu şekilde ,fiziksel ,kimyasal tüm analizleri yapılan bir ürün gibi kendinizi tahlil edip o noktadan gitmek istediğiniz hedefi belirleyebilirsiniz .Bazen bu hedef  için fazla fedakar  olmanız gerekebilir  ama yine de hedef belli olduktan sonra o fedakarlıklar size külfet gelmez ,hem fiziki yapınıza hem de kimyanıza uygun bir işte çok  mutlu ve çevrenize de bu mutluluğu yansıtacağı için önündeki yollar bir bir açılacaktır .Sevgi ile yapılan hiç bir iş küçük değildir aksine çok çok büyüktür .Önemli olan işin kendisi değil ne şekilde yapıldığıdır .


Cesaret ;deha,güç ve sihir barındırır.

Johann Wolfgang Von Goethe 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder